İlgili Yazılar

Excel’de Veri Filtreleme

Pek çok Excel kullanıcısının bilmediği veri filtreleme yöntemini kullanarak çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilmeniz mümkün.

spot_img

Excel’de veri filtreleme yöntemini kullanarak herhangi bir sütun veya satırdaki verilerin içinden yalnızca ihtiyacınız olanları görüntüleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu sayede zamandan kazanmak ve iş akışını hızlandırmak gerçekten çok daha kolaylaşabiliyor. Bahsi geçen Excel’de verileri filtreleme işlemini nasıl yapacağınızı ise birazdan öğreneceksiniz.

Yöntemini anlatmaya geçmeden önce bahsettiğimiz veri filtreleme özelliğini neden kullanmak isteyebileceğinizden bahsedelim. Örnek üzerinden devam etmek gerekirse sabah, akşam ve gece olmak üzere 3 vardiya çalışılan bir işletme yönettiğinizi varsayalım. Çalışma programının bulunduğu Excel’i açtınız ve belirlediğiniz tarihte sadece sabah vardiyasına gelecek personel isimlerinin listelenmesini istiyorsunuz. Bu senaryoda yapacağınız şey Excel’de aynı verileri filtrelemek olmalıdır.

Veya kategori, ülke, fiyat, yıl gibi bilgilerin listelendiği bir Excel tablonuz var diyelim. Sadece sizin seçtiğiniz veri veya verilerin olduğu hücrelerin karşınıza çıkması için yine filtreleme özelliğinden faydalanmanız gerekecektir.

Evet, kısaca bu konudan bahsettikten sonra şimdi “Excel’de veri filtreleme nasıl yapılır?” sorusunun cevabını anlatacağımız kısma geçebiliriz.

Excel’de veri filtreleme özelliği nasıl kullanılır?

Çok basit. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli. Böylece siz de çalışma tablonuzdaki verileri kolayca filtreleyebilirsiniz.

  • Filtreleme yapacağınız sütunu seçin.
  • Veri > Filtre butonuna basın.
  • Karşınıza çeşitli seçenekler çıkacaktır. Buradan verileri renge veya sayılara göre filtreleyebilirsiniz. 
  • En alttaki kutucukta tekrar eden veriler yer alır. Görüntülemek istediğiniz verileri işaretleyip “Tamam”a bastığınızda işlem sona erer. Karşınızda sadece filtrelenmiş veriler kalır.

Daha gelişmiş filtrelemeler içinse büyüktür, eşittir, küçüktür, arasında veya ortalamanın üstünde / altında gibi seçenekleri yine aynı menüden uygulayabilmeniz de mümkün.

Bu arada Excel’de daha birçok şey gibi yaş hesaplayabileceğinizi biliyor muydunuz? Toplu halde yaş hesaplamak için yapmanız gerekenleri anlattığımız rehbere bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox