İlgili Yazılar

En hızlı Windows sürümü araştırıldı! 10 mu, 8.1 mi, 7 mi?

Windows'un performans anlamında en yüksek sürümünün hangisi olduğu araştırıldı. Çıkan sonuçlar ise beklenmedik bir şekilde o sürümü gösterdi.

spot_img

Microsoft önce Windows 8.1 sonra ise Windows 10 güncellemesiyle birlikte uzun süre gündemde kalmıştı. Bugün yeni bilgisayarların hemen hemen tamamında gördüğümüz Windows 10; şuanda desteği tamamen kesilmiş durumda olan Windows 7 sürümüne kıyasla tamamen farklı bir sistem olurken performans anlamında nasıl?

Windows’un ilk sürümleri olan 98 ve XP sürümlerinden itibaren Windows kullanan kişiler Windows 10’un performans anlamında başarısız olduğunu, grafiklerin yoğun kullanılması sebebiyle Windows 7’ye kıyasla dahi yavaş bir şekilde çalıştığını iddia ediyor. Peki, bu bilgi doğru mu? Yapılan araştırma sonuçları bunun tam tersini gösteriyor.

Windows 10 mu, 8.1 mi yoksa 7 mi?

Windows’un 10, 8.1 ve 7 sürümleri birçok performans testine tabi tutuldu. Bu testler sonucu bir sürüm açık ara önde geldi. Açılış ve kapanış hızları, oyunlarda gösterdikleri performanslar, Benchmark tarafından verilen skorlar, uygulama hızları ve tarayıcı performanslarının kriter olarak belirlendiği performans testinin sonuçları aşağıdaki gibi:

Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7’yi genel olarak değerlendirme altına alacak olursak Windows’un en yeni sürümü olan 10’un Boot süresi haricinde hemen hemen her değerlendirmeden açık ara önde olarak çıktığını söyleyebiliriz. Öte yandan Windows 10, yapılan yeni güncellemelerle birlikte Boot süresinde meydana gelen sorunları engelleyebilir. Tek eksi yönü Boot süresi.

Windows 10, oyun performansıyla kullanıcılara oldukça şaşırtan bir rapor sundu. Çünkü 8.1’e göre 20 FPS, 7’ye göre 30 FPS fark atmış durumda. Bu anlamda grafik kalitesi yüksek oyunlardan olan GTA 5’i ele alırsak; 7 ve 8.1 sürümlerinde 50 – 58 arası FPS alınırken, 10 sürümünde 70 – 80 FPS’ye kadar performans alındığı görüldü.

Windows 10, uygulamalar konusunda da yine diğer sürümlerden oldukça farklı bir şekilde kendini gösteriyor. Uygulamaların açılış ve kapanış hızları, diske işlenme hızı ve içeriğinin görünme hızı aynı özelliklere sahip 3 bilgisayar tarafından yapılan teste göre yine farkını hissettirdi.

Güncelleme desteği Kasım’a uzatıldı

Kısa süre önce Microsoft tarafından yapılan açıklamada, Windows 10 sürüm 1809’un güncelleme desteğinin Mayıs ayı yerine Kasım ayına uzatıldığı belirtilmişti.

Yapılan açıklamada koronavirüs tedbirleri göz önüne alınarak, kullanıcıların bazı yüklerinin hafifletilebilmesi için böyle bir karar alındığı, Kasım 2020’den sonra artık bu sürüme güncelleme gelmeyeceği belirtilmişti.

2 YORUMLAR

  1. Ben niye farkedemedim 10 daki oyun performansını. 8.1 daha akıcı oynatıyor. 10un hangi sürümünü denediysem lanet ettim çıkarana. 8.1 kral işletim sistemi her yönüyle. 10un nesini beğeniyorsunuz kardeşim.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
264TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox