İlgili Yazılar

Bilgisayardaki Dosyalarınız Kalıcı Olarak Siliniyor mu?

Geri dönüşüm kutusuna gönderdiğiniz dosya ve klasörler gerçekten siliniyor mu? Cevabı yazımızda.

spot_img

Bilgisayardaki dosyalar kalıcı olarak siliniyor mu?” sorusu zaman zaman bir dosya veya klasörü geri dönüşüm kutusuna gönderen kullanıcıların aklına gelebiliyor. Malum, bugün “veri kurtarma” denen bir program kategorisi var ve bu yazılımlar geri dönüşüm kutusundan dahi silinen dosyaları kurtarabiliyorlar.

Peki bu nasıl mümkün oluyor? Silinen dosyaları geri kurtarmanın arkasındaki mantık nedir? Acaba sildiğimizi sandığımız dosyalar aslında silinmiyor olabilir mi? Yazımızda bu soruların cevabını irdeleyeceğiz.

Silinen dosyaları kalıcı olarak silmek

En son söylememiz gerekeni baştan söyleyelim: Dahili ve harici depolama birimlerinde sildiğiniz dosyalar, aslında silinmezler. Çünkü dosya silme işlemi meşakkatli ve uzun bir süreç gerektirir. 

Bunun yerine geri dönüşüm kutusuna attığınız dosyalar sadece gözden kaybolurlar, depolama biriminde de o dosya kadar boş alan varmış gibi gösterilir. Bu boş alanın üzerine yeni veriler yazıldıkça en başta sildiğimiz dosyalar gerçekten silinmiş olur. Geri dönüşüm kutusunu kalıcı olarak silmek de böylece mümkündür.

Yani aslında bir hard diskten dosya silmek gibi bir şey mümkün değil. Sadece bu dosyaların üzerine yeni veriler yazdırdığınız zaman silinen dosyaları kalıcı olarak silme işlemini başarmış olursunuz. Zaten veri kurtarma programları ve şirketleri de bu sayede silinen verileri geri getirebiliyorlar. 

Eğer bir dosya ve klasörü yanlışlıkla sildiyseniz, işlemin hemen ardından teknik destek alırsanız kuvvetle muhtemel verileri kurtarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey sakin kalmak ve hard diske kesinlikle yeni veri yazdırmamak olmalı, o kadar.

Bilgisayardaki dosyalar nasıl kalıcı olarak silinir?

Geri dönüşüm kutusunu boşaltmanıza rağmen verilerin hiçbir şekilde geri döndürülemeyeceğinden emin olmak istiyorsanız, hard diske yeni veri yazdırmanız gerekiyor. Bunun için internetten büyük boyutlu ISO dosyaları indirebilir, daha sonra geri silebilirsiniz. Aynı işlemi tekrarladıkça bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak silmek mümkün hale gelecektir.

Bilgisayarda virüs tespiti yapmak istiyorsanız bu rehberimize göz atın.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox