İlgili Yazılar

Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

spot_img

Özellikle Windows 10 işletim sisteminden sonra, birçok program kendini, bilgisayar açılır açılmaz başlatmaya başladı, bilgisayarınızı açtıktan sonra, bu kezde o anda kullanmayacağınız ancak önünüze çıkan bu programları kapatmak zorunda kalıyorsunuz, bu yazımızda windows başlangıçta açılan programları kapatma işlemini anlatacağız.

Windows başlangıçta açılan programları kapatma

Son yıllarda yazılan veya güncellenen masaüstü programları çoğunlukla başlangıçta gelme özelliği açık olarak geliyorlar, bunu kapatmak için başlangıçta gelen her programın Ayarlar kısmına girerek başlangıçta başlama özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir.

Bununla birlikte her programla tek tek uğraşmak biraz sıkıcı olabilir, bunun içinde her programı aynı anda nasıl kapatacağınızı anlatacağız.

Başlangıçta açılan programı kapatma windows 10

Başlangıçta açılan programı kapatma windows 7 veya diğer windows sürümlerinde mantık olarak aynıdır, yapmanız gereken temel adım, başlangıçta başlayan programa girerek, bu özelliği devre dışı bırakmanız veya şimdi anlatacağımız yöntem ile başlangıçta açılan programları kapatma ve açma işlemini daha kolay bir şekilde kontrol altına almanızdır.

Başlangıçta açılan program nasıl kapatılır?

Windows 7 başlangıçta açılan programı kapatma

Windows 7 bilgisayarınızda başlangıçta açılan programları kapatmak için klavyenizdeki windows logolu tuşa ve R tuşuna sırayla basın, bilgisayarın sol alt köşesinde Çalıştır penceresi açılacaktır, boş satıra msconfig yazıp enterlayın ardından aşağıdaki pencere açılacaktır, Burada Başlangıç sayfasına gelin, ardından başlangıçta açılan tüm programları buradan kapatın.

baslangıcta-acilan-programlari-kapatma
baslangıcta-acilan-programlari-kapatma

Windows 8, 10 başlangıçta açılan programları kapatma

Windows 8 ve sonrası için başlangıçta açılan programları kapatma işlemi Görev Yöneticisi üzerinden yapılır, bunun için Başlat arama bölümüne Görev Yöneticisi veya Task Manager yazın ve gelen programa girin.

Burada Başlangıç penceresine gelin ve başlangıçta açılan programı Durum başlığı altından seçerek, pencerenin en altındaki Devre Dışı Bırak seçeneği ile işlemi sonlandırın.

baslangıcta-acilan-programlari-kapatma-2
baslangıcta-acilan-programlari-kapatma-2

Windows başlangıçta program açmak

Yukarıdaki işlemler ile başlangıçta açılan programları kapatabilirsiniz, eğer başlangıçta bazı programların açılmasını istiyorsanız o zaman, başlat çalıştır komutuna girin (Windows Tuşu+R) ardından oraya shell:startup yazıp enterlayın, daha sonra bir klasör açılacak, bu klasörün içine başlangıçta açılmasını istediğiniz programların kısayollarını kopyalayın, işlem bu kadar bu klasördeki tüm programlar, bilgisayar açıldığında başlayacaktır.

Bu konuda problem yaşıyorsanız veya takıldığınız bir nokta varsa, forum sitemizde konu açarak uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox