İlgili Yazılar

Artık TÜBİTAK Dergilerine Ücretsiz Erişilebilecek

spot_img

Koronavirüs’ten etkilenenler kervanına TÜBİTAK da eklendi. Kovid-19’dan dolayı kapanan okullar, ara verilen işler ve kısa süreli işten ayrılmalar, eve kapanan koca bir teknoloji ve bilim takipçisi ordusunu meydana getirdi. Bu da doğal olarak evde geçirilen zamanın daha da artmasına ve uğraşılacak işlerin daha da azalmasına neden olacak. Bunu göre Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, aralarında Türkiye Bilim ve Teknoloji Araştırma Kurulu Tübitak’ın da bulunduğu bilimsel birçok derginin, ücretsiz erişime açılmasına karar verdi. Artık dileyen herkes, evde dijital platformları kullanarak Tübitak dergilerine ücretsiz olarak ve sınırsız bir şekilde, geçmişe dönük arşivleri de kullanabilecek.

Koronavirüs, Araştırma ve Bilimsel Gelişmelerin Takibini Etkilememeli

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, özellikle öğrencilerin tatilden dolayı evlerine kapanmasının, bilim ve teknoloji adına dezavantajlarını ortadan kaldırma adına böyle bir karar verdiklerini açıkladı. Bildiğiniz gibi Tübitak dergileri, Dünya’nın en zengin bilim ve teknoloji içerikli dergilerinden biri ve saygın araştırmaları da bültenden yayınlıyor. Elbette bu da öğrencilerin bilimsel meraklarının, bu tatilden etkilenmemesi adına önemli bir karar olarak kabul edilebilir. Söz konusu yayınlara dileyen herkes; “services.tubitak.gov.tr/edergi” üzerinden erişim sağlayabilecek.

Geçmişe Dönük Yayınlara da Ulaşabileceksiniz

Tübitak’ın bu servisinden, geçmişe dönük yayınlarına da ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dileyen herkes, bu yayınları e-dergi olarak bulut sistemlerine ya da cihazlarına de yükleyebilir. Bununla birlikte, bazı ek servislerin halen ücretli olarak kullanılabileceğini ve ücretsiz olarak bunlardan yararlanılamayacağını da aktaralım. Bunların başında, projeler ve eğitimler yer alıyor.

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox