Sanal Dünya Haberler

Android`in Tarihcesi

Android`in Tarihcesi
Android`in Doğuşu ve Şöhret Yolculuğu – Şüphesiz en populer işletim sistemlerinden biri Androıd işletim sistemidir, birçok cihaz firması tarafından da desteklenen bu sistem her geçen gün gelişmeye ve şöhretine şöhret katmaya devam ediyor, bu yazımızda bu kullanışlı ve büyük bir başarının meyvesi olan Androıd sisteminin tarihine gideceğiz.

Takvimler 5 Kasım 2007’yi gösterdiğinde Open Handset Alliance ve Google Androıd’i resmen duyurmuştu , aslında yazılım işlemleri 2 yıl önce başlamıştı ancak resmi olarak 2007’de Androıd Alpha 1.0 ile duyurulmuştu, günü gelince milyarlar tarafından kullanılacağını tahmin ettiler mi bilinmez, ancak bildikleri bir şey vardı ki oda bu gelişmenin beraberinde çok şey getireceğiydi.

Androıd Linux çekirdeği üzerine kurulmasıyla aslında birçok önemli şeyide getirmekteydi , API C yazılım diliyle kodlanan Androıd açık kaynak kodlu olmasına rağmen bazı betikleri saklanmaktadır.

Androıd’in stabil ve resmi olan ilk sürümü 30 Nisan 2009’da Androıd 1.5 CupCake ismiyle tanıtılmıştır. Aşağıdaki resimde gördüğünüz ekran Androıd CupCake’ye aittir, Cupcake’nin anlamı Kek’tir bu sürümden sonra çıkacak her sürüm ismini şekerimsi tatlı şeylerden alacaktır.

Android`in Tarihcesi

Aslına bakılırsa, Google gibi şirketin desteğini alması Androıd’in büyümesi ve milyonlara ulaşması açısından önemli bir gelişmeydi, açık kaynak kodlu olması, günümüzde her donanım şirketinin Cep Telefonu üretmesini sağlayan tek şeydi, çünkü her şirket yazılımını kendi istediği gibi şekillendirip kullanıcı ile buluşturuyordu,  Ancak çıkışındaki asıl anahtar soru Linux çekirdekli bir mobil işletim sistemi yapabilir miyiz? sorusuydu, Başarılı bir çıkış yapan, Androıd`in pek bilinmeyen sürümleri ise şöyle;

Androıd 1.6 Donut (Tatlı Çörek)
Android`in Tarihcesi
Androıd 2.1 Eclair (Fransız Mutfağında Çörek Tarzı Birşey)
Android`in Tarihcesi
Androıd 2.2 Froyo (Donmuş Yoğurt)
Android`in Tarihcesi
Androıd 2.3 GingerBread (Zencefilli Çörek)
Android`in Tarihcesi
Bu sürümden sonra çıkan sürümler ise (Ice Cream Sandwich, Jell Bean, Kitkat, Lollipop, Marshmallow, Nougat, Androıd O) Androıd’in kitlelere ulaşmasının ardından sıklıkla takip edildiği için bilinmektedir. Soru ve Görüşler İçin Yorum Bırakınız.
vtcybers@gmail.com
İlginize:  Fatih Ağında Çalışan Psiphon Hostları
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özgün içerik portalı.