RootSanal Dünya HaberlerUygulama

Android: Uygulama Yükleme Yerini Değiştirme

uygulama-yükleme-konumunu-sd-kart-yapma
Uygulama yükleme yerini sd kart yapma – Android marshmallow sürümü geldiğinden beri, sd kartı dahili hafıza yapmak mümkündü, ancak android dahili hafızayı sd kart yapma işlemini yapsanız bile, Play Store`dan yüklenen uygulamalar yine cihaz hafızasına yükleniyordu, açıkçası pek kullanışlı bir özellik olduğunu söyleyemeyiz, yine de beğenenler vardır ayrı mesele, bu yazımızda ise sadece root yetkisi ile, sd kartı biçimlendirmeye ihtiyaç duymadan, herhangi bir bilgisayar kullanmadan, indirilen uygulamaların direkt olarak sd karta kurulmasını sağlayacağız, ve sizin yapmanız gerekenler sadece dikkatli bir şekilde okuyup, uygulamaya koymak.

Uygulama indirme yerini sd kart yapma
Normalde bu işlem, ADB komutları ile bilgisayar üzerinden yapılıyordu, ancak her geçen gün, bu tür işlemlerde bilgisayarlara olan ihtiyaç azalmaktadır, bunun en güzel örneği, geçtiğimiz günlerde bizimde yayınlamış olduğumuz, recoverysiz-bilgisayarsız Rom Yükleme makalesidir.

Sd kartı dahili hafıza yapma rootsuz bir şekilde çalışmadığı için, rootsuz arkadaşlar biraz şanssız, ancak yine de cihazını rootlamak isteyen varsa, buradaki rehber makalemiz işini görecektir: Android Cihaz Rootlama Rehberi

Uygulama yükleme konumunu sd kart yapma
Şimdi gelelim uygulama yükleme yerini sd kart yapma adımlarına bunun için yeni geliştirilen süper bir uygulama var, bunu ilk defa duyuyor olabilirsiniz, ismi Root Essentials verdiğimiz linkden indirip android cihazınıza yükleyin, ve içerisine girin hafıza kartını telefon hafızası yapmak için sizden root izni isteyecektir, İzin Ver butonuna basın ve gelen uygulama ana sayfasında resimdeki gibi DEPOLAMA başlığına tıklayın, burada resimde 2. adımdaki gibi Uygulama Yükleme Konumuna tıklayın.

uygulama-yükleme-konumunu-sd-kart-yapma
Gelen bu ekranda yer alan SD Kart seçeneğine basın ve işlemi bitirdikten sonra cihazınızı yeniden başlatın, bundan böyle yüklenen uygulamaların kullandığı hafıza alanı SD Kart olacaktır.
uygulama-yükleme-konumunu-sd-kart-yapma
Makaleyi bitirmeden önce Root Essentials hakkında bir klavuz hazırlamak istiyorum, içerisindeki başlıklar ne işe yarar gibisinden;
Araçlar başığı altında yer alan;
Pil Kalibrasyonu: bu özellikteki adımları uygulayarak, yeni yüklenmiş romunuzdaki batarya performansınızı, cihazı ilk aldığınız gündeki gibi yapmanızı sağlar.
Build.prop Düzenleyici: Build dosyası biraz tehlikeli dosyalardır, ne oldukları konusunda ilerleyen günlerde bilgilendirme yazıları yazacağız, ancak kısa özet geçmek gerekirse, sistemde yer alan küçük ama öz değişiklikleri temsil eden dosyaları 0-1 arası cevaplarla düzenlemenizi sağlar.
Cihaz Bilgisi: Cihaz hakkında birçok bilgiye ulaşmanızı sağlar, şarjdı, işlemciydi, modeldi oydu buydu işte.
Parmak İzi Hareketleri: Cihazı parmak izi özelliği taşıyanlar için, parmak izi takip aracı diyebiliriz.
Flashlayıcı: Bu özellik geçtiğimiz günlerde anlattığımız FlashFire kullanarak flashlama işlemini recovery mod desteği ile yapan, boot image, zip file veya recovery yüklemenizi sağlayan araç, içerisindeki İndirme sekmesi ile root programları, rom dosyaları, twrp dosyalarının cihazınıza uygun olanlarını bulup yüklemenizi sağlar.
/system RO/RW Bağla: Cihaz sistem bölümünü yeniden yazılabilir salt okunur hale getirmenizi sağlar, özellikle rom üzerinde değişiklik yapacaklar için önem arz eden bir araçtır.
Yeniden Başlatıcı: Yeniden başlatma işlemini çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar
Root Denetleyicisi: Cihazın root durumunu kontrol etmenizi sağlar
Samsung CSC Düzenleyici: (Consumer Software customisation) csc belirli bir bölgeye ve operatörlere bağlı olarak çıkan kullanıcı yazılım özelleştirmesidir, bunun için detaylı yazacağız, şimdilik bunu bilmeniz yeterlidir.
Depolama başığı altında yer alan;
Uyarlanabilir Depolama: Bu olay yukarıda anlattığımız Hafıza kartını dahili belleğe dönüştürmek için sd kartı biçimlendirerek tanımlamanızı sağlar.
Uygulama Yükleme Konumu: Buda zaten makalemizin, yukarıda resimli bir şekilde anlattığımız konusu
Uygulama Yöneticisi: Bu bildiğiniz uygulama yöneticisi, burada çeşitli özellikler kullanıma sunulmuştur, bunlardan bazıları uygulamayı sd karta taşıma, apk olarak yedek çıkartmadır.
Root Gezgini: Cihaz dosyaları arasında turlamanızı gerekirse müdahele etmenizi sağlar.
Kullanıcı Arayüzü başığı altında yer alan;
Demo Modu: Androıd sistem arabirimini sabit bir işleme zorlar, tehlikelidir, androıd Marshmallow üstü sürüm gerektirir.
DPI Değiştirici: Cihaz ekranında kullanılan lcd yoğunluğunu düzenlemenizi sağlar.
Emoji Değiştirici: Cihazına tüm android sürümlerinin emojilerini yüklemenizi sağlar, son 1 yıldır benimde şaşırdığım bu özellik, birçok uygulamanın geliştirilmesini sağladı, bir yazımızda bu işlemi detaylı bir şekilde anlatacağız, olay şöyle işliyor, herhangi bir android veya İOS sürümüne ait emoji paketlerini sisteme entegre etmenize yarıyor.
Yazı Tipi Yükleyici: İçerisinde yer alan 700+ yazı tipinden istediğinizi seçin ve cihazınıza yükleyin.
Serbest Pencere Modu: Bu özellik bildiğiniz windowsdaki çoklu pencere özelliğidir, android nougat ile bunun az kısıtlı özelliği normal kullanıcılara sunuldu, ama bu aracın yaptıkları çok daha fazla.
Dil Değiştirci: Cihaz dilini değiştirir.
Gece Modu: Cihaza özel gece modu ayarı yapar.
Bu yazımızda android uygulama yükleme konumunu sd kart yapma adımlarını ve piyasada yer alan yeni bir uygulama olan Root Essentials araçlarından bahsettik, bu konuda yaşadığınız problemleri bize yorum kısmından yazabilirsiniz.

İndir: Root Essentiels APK

vtcybers@gmail.com
İlginize:  Es Dosya Yöneticisi Pro İndir
Y
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özg...
A
 • A
  Adsız
 • Temmuz 9, 2018
Hafıza kartını direkt telefon hafızası yapabilirmiyiz
Y
Bu konuda yeni bir yazı gelecek, ancak onun yerine Android İndirme Yerini SD Kart Yapma başlıklı yazımızda size yardımcı olabilir; https://www.tcybers.net/2018/03/indirme-yerini-sd-kart-yapma.html
A
 • A
  Adsız
 • Ağustos 10, 2018
Merhaba Samsung Galaxy J3 2016 J320F model telefonum var 5.1.1 LoliPop android sürümü cihaz ROOTLU izinleri veriyorum dediğiniz şekilde yapıyorum yeniden başlatıyorum cihazı sandisk 32 gb hafıza kartı takılı google play storeden yine normal cihaz hafızasına indiriyor hafıza kartına indirmiyor yardım edermisiniz?
Y
Merhaba, Uygulama yükleme yerini değiştirdikten sonra, gidip kontrol ettiğinizde yeri sd kart olarak gösteriyormu Root Essentials? ayrıca hangi root sağlayıcı?<br /><br />
A
 • A
  Adsız
 • Ağustos 10, 2018
Kontrol ettigimde Sd kart olarak gosteriyor ama telefon hafizasi doluyor sd kart ta hic mb eksilmiyor bile 35/40 tane uygulama yukledim ROOT OLARAK SuperSu yuklu en son versiyon.
Y
Yüklediğiniz uygulamaları, Ayarlar/Uygulamalar alanından kontrol edin, bakın ki SD kart da mı yoksa cihaz hafızasında mı gözüküyor?
A
 • A
  Adsız
 • Ağustos 19, 2018
cihaz hafızasında gözüküyor.
Y
Anladığım kadarıyla bazı cihazlarda etkili olmuyor bu yöntem, yen, yöntemler denenip makaleye eklenecektir.
D
 • D
  #dynamic_1.9.8.3
 • Eylül 5, 2018
Maalesef olmuyor Root SuperSU 2.76 son sürüm yüklü
Y
Merhaba, bazı cihazlarda çalışmaması gibi bir surum söz konusu en yakın zamanda sorun tam sebebini araştırıp çözüm üretmeye çalışacağız, biraz yoğunuz şu sıralar, takipte kalınız.
Y