İlgili Yazılar

Android Telefonu Buluta Yedekleme

Android telefonunuzdaki önemli verileri bulut sunuculara yedekleyerek kalıcı olarak silinmelerinin önüne geçebilmeniz mümkün.

spot_img

Android telefonu buluta yedekleme işlemini yapmak sanılanın aksine hiç de zor değil! Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi tıpkı iCloud gibi verileri bulut sunucular üzerinde saklayabiliyor. “Peki, bunun ne gibi faydası var?” diyecek olursanız aşağıdaki maddeleri sıralayabiliriz.

Android telefonu neden buluta yedeklemeliyim?

  • Telefonunuzun çalınması, hasar görmesi, kaybolması veya hiç açılmaması gibi bir durumda verilerinizin güvenliğini sağlamış olursunuz. Telefona kurulu Gmail hesabını başka bir telefonda açana kadar verileriniz bulut sunucularda saklanır. Yeni cihazda kurulumun ardından mesajlaşmalarınız, kişi listeniz ve fotoğraflarınız WiFi üzerinden yüklenir.
  • Model yükseltip eski telefonunuzdaki verileri yeni telefona aktarmak istediğinizde zamanan tasarruf edebilirsiniz. Gmail hesabıyla senkronize edildiği için uygulamalarınızın yanı sıra ana ekran düzeniniz dahi olduğu gibi yeni telefonunuza aktarılır. Android bulut yedekleme bu noktada iCloud’dan hiç de geri kalmıyor.
  • Bilgisayar başında olduğunuzu ve o an telefona ulaşamadığınızı düşünün. Eğer Android telefon yedekleme ayarlarını açık hale getirdiyseniz, rehberinize ve fotoğraflarınıza ulaşmak istediğinizde Gmail hesabınıza giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Android bulut yedekleme nasıl açılır?

Tüm bu faydalarını göz önünde bulundurarak Android bulut sunucuya yedekleme ayarlarını açmak istiyorsanız, birazdan sıralayacağımız adımları tamamlamanız yeterli olacaktır.

  • Telefonunuzun Ayarlar uygulamasını açın.
  • Sistem > Yedekleme bölümüne girin.
  • Karşınıza telefona tanımlı Gmail hesabı gelecektir. Bu hesapla senkronizasyon işlemini başlatmak için “Kapalı” olan ayarı “Açık” olarak ayarlayın ve çıkış yapın.

Hepsi bu kadar. Bundan sonra telefonunuz şarja takılı olduğunda, WiFi’ye bağlı ise ve 2 saatten fazla bir süredir kullanılmıyorsa otomatik olarak kendini bulut sunuculara yedekleyecektir.

Siz aksini isteyene kadar bulut sunuculardaki verileriniz asla silinmez, içiniz rahat olsun.

Bu arada Android TV’lerde reklam engelleme özelliğini aktifleştirmek için bu adresteki rehberimize göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox