İlgili Yazılar

Android Telefonda Ekran Çözünürlüğü Nasıl Değiştirilir?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların birçoğunda ekran çözünürlüğünü değiştirme ayarı mevcut. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, öğrenmek için bu rehberi okumaya devam edin...

spot_img

Ekran çözünürlüğü dediğimiz şey teknik olarak telefonunuzun ekranında kaç adet piksel görüntüleyebileceğinizi belirten bir değerdir. Mesela 1080 X 1920 çözünürlük ekranınızın dikey yönde 1080, yatay yönde ise 1920 piksel görüntüleyebileceği anlamına gelir.

Günümüzde piyasaya çıkan çoğu yeni Android cihaz yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluğuna sahip. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı bazen Android ekran çözünürlüğünü değiştirme ihtiyacı doğabiliyor. Bu yazıyı okumaya devam ederek siz de android ekran çözünürlüğü ayarlamayı öğrenebilirsiniz.

Başlamadan belirtelim: Eğer rootlu bir cihaza sahipseniz Android ekran çözünürlüğünü arttırmak gayet kolay. Telefonunuz rootlu değilse uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var neyse ki.

Android ekran çözünürlüğü nasıl öğrenilir?

Çok basit. TCybers Market üzerinden CPU-Z uygulamasını indirdikten sonra ekran çözünürlüğü ve piksel başına nokta anlamına gelen DPI değerini öğrenebilirsiniz.

Cihazınız rootlu ise yine TCybers Market üzerinden Easy DPI Changer uygulamasını indirin. Uygulama telefonunuzun mevcut DPI ve çözünürlük değerlerini tespit ettikten sonra istediğiniz gibi yeni değerler girebilirsiniz.

Alternatif olarak Screen Shift uygulamasına da göz atabilirsiniz. 

Rootsuz Android telefonlarda ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

Rootlu telefonda ekran çözünürlüğü değiştirmek çok daha kolay olsa da, rootsuz cihazlarda da geliştirici seçeneklerini kurcalayarak DPI ve ekran çözünürlüğünü değiştirebilmeniz mümkün.

  • Bunun için ilk başta Ayarlar > Ek Ayarlar > Geliştirici Modu > USB Hata Ayıklama özelliğini açık hale getirmeniz gerekiyor. 
  • Ardından telefonu USB kablosu yardımıyla Windows bir PC’ye bağlayın. 
  • Başlat + R tuşlarına basarak açılan ekrana “CMD” yazın.
  • Sırasıyla “adb devices” ve “adb shell” yazın. Eğer ilk komutun ardından telefonunuz listede görünürse bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

  • “dumpsys display” yazın ve Enter’a basın.
  • DPI değerini değişmek için “wm density (DPI değeri) && adb reboot” yazın.
  • Eğer “wm density” yerine “wm size RES” yazarsanız DPI değil, ekran çözünürlüğünü değiştirmiş olursunuz.

Telefonunuz yeniden başlatılarak açıldığında DPI değeri değişmiş olacaktır.

Bu rehberi beğendiyseniz en iyi ücretsiz Android VPN uygulamasının tanıtıldığı haberimize göz atabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox