İlgili Yazılar

Android En İyi Özel Recovery Türleri

spot_img

Android recovery sistemleri Android işletim sistemli cihazlar, linux tabanlı sistemlerdir, aynı diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi, bu sistemde de, normal kullanıcıların kullandığı sistemin yanında, sisteme daha fazla erişim imkanı veren profesyonel kullanıcıların erişip kullandığı sistemler vardır, bu sistemlere recovery sistemleri denir, aslına bakılırsa, recovery sistemleri küçük birer işletim sistemidir.

Recovery Sistemleri

Cihaz üretici firmaları, kendi recovery sistemlerini yazmakta ve ürettikleri cihazlara yüklemektedir, bu recovery sistemleri ile yapacaklarınız kısıtlanmıştır, aynı stock romlar gibi bunlarda stock recoverydir ve bazı kısıtlamalara maruz bırakılmışlardır, en basit tabiriyle bu sistemler ile cihazı sıfırlama (format atma) gibi basit işlemleri yapabilirsiniz, diğer bir recovery türü ise custom recoverydir, custom recoveryler, resmi cihaz markalarından bağımsız olarak bazı kişilerce, gruplarca yazılan sistemlerdir, yazdıkları recovery sistemleri, normal cihaz sistemlerinden farklı olarak cihaza daha fazla hakimiyet imkanı verirler, bu custom recovery sistemleri sayesinde cihaza rom kurma, xposed kurma, root atma gibi işlemleride gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızın asıl amacına gelecek olursak, makalemizde custom recovery türlerini ve kimler tarafından nasıl yazıldıkları konusunda bir liste şeklinde bilgiler paylaşacağız.

CWM (ClockWorkMod) 

Android cihazlara ilk özel rom kurulumu yapıldığı 2011 yıllarından itibaren en çok kullanılan, ilk recovery sistemlerinden biri cwm dir, ClockWorkMod adlı grup tarafından geliştirilmiş ve ismini bu gruptan almıştır, cwm ile rom flashlayabilir, sistemin içerisine uygulama entegre edebilirsiniz, bunların yanında özel bir recovery sistemi ile yapabileceğiniz birçok işlemi cwm ile gerçekleştirebilirsiniz.

android-ozel-recovery-turleri
android-ozel-recovery-turleri

CWM Komutları

Reboot system now: Recovery menüsünden çıkmak istediğinizde, bu komut ile ana sisteme geri dönebilirsiniz.

Wipe data / factory reset: Cihaza format atmanızı, bir nevi fabrika ayarlarına sıfırlamanızı sağlar, rom yükleme işleminden önce, sistemi sıfırlamanız gerekir, bu komut ile bunu yapmanız sağlanır.

Wipe cache partition: Romun etiketlerini ve bazı kalıntılarını, sistem hafızası üzerinden temizlemenizi sağlar, bu komut içerisinde, wipe data factory reset, wipe cache factory reset, wipe system factory reset komutlarını cihaza rom atmadan önce çalıştırıp, sistematik bir temizleme işlemi yapabilirsiniz

İnstall zip from sd card: Bu komut flashlamak istediğiniz, Rom, Google Paketi, Root Dosyası vb. dosyaların konumunu göstererek yüklemenizi (flashlamanızı) sağlar.

Nandroid/Backup and restore: Cihaz rehberi dahil, birçok alanda geniş bir yedekleme yelpazesine sahip olan bu komut ile, cihaza rom yüklemeden önce romun, ve diğer sistem fonksiyonlarının yedeğini almanızı, bu sayede oluşacak herhangi bir sorunda anında yedeği yükleme imkanı sağlar.

Mounts and Storage: Bu seçenek sistemin imei si ve hafıza kartı alanı gibi profesyonel bilgi gerektiren işlemlerin yer aldığı bölümdür, bu konuda araştırma yapmadan işlem yapmayınız.

Advanced: bu komut içindeki Wipe dalvik cache komutu rom kurulumundan sonra, genel bir emizlik yapmak için kullanılır.

TWRP (Team Winn Recovery Project) 

Team Winn LLC şirketi tarafından geliştirilen, en gelişmiş özel recovery sistemi diyebiliriz, cwm nin yeni sürümlerinde dokunmatik ekran desteklense de, bunu ilk yapan ve en iyi yapan sistem yine twrp olmuştur, twrp sisteminin farklarına gelecek olursak, format seçeneklerinde biraz daha fazla seçenek, az önce bahsettiğimiz dokunmatik ekran olayı, ve yine genel olarak komutlarda özelleştirme seçeneklerinin fazla olması.

android-ozel-recovery-sistemi
android-ozel-recovery-sistemi

TWRP recovery kurmak için basit birkaç adımdan bahsettiğimiz, Android TWRP Yükleme başlıklı yazımızı okuyarak yükleme işlemi yapabilirsiniz, ayrıca TWRP kullanımını öğrenmek için Android: Custom Rom Yükleme başlıklı yazımızda twrp ile yükleme adımlarını anlattık, bu konuda bilgi almak için gayet ideal bir yazı, okumanızı tavsiye ederiz.

PhilZ Touch Recovery

XDA Forumdaki bazı kişilerce geliştirilen bir diğer recovery türüde PhilZ Touch recoverydir, temel olarak CWM ile benzerlik göstermektedir, genel olarak dokunmatik değildir, ancak bazı sürümlerinde dokunmatik olabilir, pek tercih edilmediği için özellikle karşısında TWRP gibi bir rakip varken pekte tercih edilir değil, şu anda cwm bile twrp yüzünden tercih listesinde alt sıralarda kalmış durumda.

android-ozel-recovery-turleri
android-ozel-recovery-turleri

Bu makalemizde, android cihazlardaki kurtarma modu olarak adlandırılan recovery sisteminden ve custom recovery türlerinden bahsettik, eğer bir sorun yaşıyorsanız veya bu konuda bize soru sorma gereği duyuyosanız alt tarafta yer alan yorum formundan veya forum sitemizden yazabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox