RootSanal Dünya Haberler

Android Cihazdan Root Nasıl Kaldırılır?

Android Root Nasıl Kaldırılır? – Bugüne kadar sitemizde, Android cihazların rootlanmasıyla ilgili onlarca makale yayınlayarak bu konuda siz takipçilerimize, adeta teknik destek verdik, ancak bu makaleleri sadece yayınlayarak yetinmedik, size yaptığınız yorumlarda da destek olmaya çalıştık, bu yorumlarda son zamanlarda artan bir konu var, özellikle benim, TCybers Youtube kanalında yayınlamış olduğum, Root ile Neler Yapılır? isimli belgeselimin yorum bölümüne, cihazındaki rootu nasıl kaldıracağını soran takipçilerimiz oldu, bende bu arkadaşlara, cihazlarındaki root programlarını nasıl kaldıracaklarını ve bootloader kilidini nasıl kapatacaklarını bu makalemde detaylarıyla birlikte anlatmaya çalışacağım.
Cihazınızdan rootu kaldırmanın çeşitli yolları vardır, ancak bu yolların hepsi aynı kapıya çıkmaz, şöyle ki; bazıları sadece root programını kaldırır, bazıları ise rootu kaldırmakla birlikte etkilerini ve bootloader kilidini de kapatır, bu yöntemlerin hepsini, kendi başlığı altında inceleyip nasıl yapacağınızı anlatacağım.
Root atılmış bir cihazda, sisteme erişim çok köklü bir şekilde sağlanır, normal kullanıcıların erişemediği birçok özelliğe erişip, değiştirme ve kontrol etme şansı verir, ancak bazı sebeplerden dolayı Android cihazınıza yüklediğiniz rootu kaldırmak isteyebilirsiniz, bunun en popüler sebepleri genelde, cihazı tekrar garanti kapsamına sokmak ya da rootlu cihazda kendini otomatik olarak çalıştırmayan uygulamaları, çalıştırmak olabilir.
Android Cihazdan Root Nasıl Kaldırılır?
Android cihazlarınızı rootlamak için kullandığınız programlara, root sağlayıcı programları denir, bu programlardan en popülerleri SuperSU, KingRoot ve KingoRoot`dur, ancak yazmış olduğumuz, alanında bir ilk olan 10 adet root sağlayıcı programını ve kullanımlarını anlattığımız Android Cihaz Rootlama Makalesindeki araçlardan birini de kullanmış olabilirsiniz, anlatacaklarımız hepsi için geçerlidir.
En basit 3 örnekle başlayalım, bu root sağlayıcı programlarının içerisinde bir de UnRoot seçeneği bulunmaktadır, bu seçenek ile cihazdaki yüklü olan root sağlayıcı program, kendi kendini, dosyalarıyla birlikte yok etmektedir, SuperSU, KingRoot ve KingoRoot araçlarında bu işlemin nasıl gerçekleşeceğini anlatacağım, diğer root araçlarında da, işlemler hemen hemen aynıdır.
KingoRoot Nasıl Kaldırılır?
KingoRoot programı içerisine girin, sol paneldeki seçenekleri açın, burada Ayarlar başlığına tıklayın, gelen menüden resimdeki gibi Root Kaldırma seçeneğine tıklayarak KingoRoot programını kaldırabilirsiniz.

Android Root Nasıl Kaldırılır?

 
KingRoot Nasıl Kaldırılır?
 
Yine önemli root araçlarından biri de KingRoot`dur onun kaldırma işlemi de oldukça basittir, KingRoot uygulaması içerisine girin, ana sayfada resimdeki gibi, sağ üst köşedeki üç nokta seçeneğine tıklayın, gelen menüden Settings seçeneğine basın, gelen ekranda, 2. adımdaki gibi Uninstall Kingroot seçeneğine tıklayarak KingRoot`u kaldırma işlemini başlatın.

Android Root Nasıl Kaldırılır?

SuperSU Root Nasıl Kaldırılır?
 
Neredeyse en popüler denilecek root sağlayıcı aracı olan Super SU, kendi kendini kaldırma konusunda, oldukça basit adımlar sunmaktadır, bunun için yapmanız gereken, SuperSU aracına girdikten sonra Ayarlar ekranına gelip buradan resimdeki gibi Root kaldırma seçeneğine basıp, gelen pencereden Devam Et tuşuna basarak kendisini kaldırmasını beklemek.

Android Root Nasıl Kaldırılır?

Değerli okurlar, buraya kadar sadece root programlarından kurtularak rootu kaldırma adımlarından bahsettik, şimdi geriye anlatacağımız iki adım kaldı, birinci adım, geriye kalan dosyaları temizleyerek cihazda roota dair hiçbir iz bırakmamaktır, bu adım görünürde cihazdaki Root işlemine dair iz bırakmaz, ancak cihazı, garantiye göndermek gibi bir amacınız varsa, bu durumda en kalıcı yöntem olan son yöntemimizi kullanarak, Root`a dair herşeyden kurtulmanız sizin için en iyisi olacaktır.
Root Dosyalarını Temizleme
Yukarıdaki işlemleri yaparak Root`u cihazınızdan kaldırabilirsiniz, ancak başka bir root sağlayıcı kullandıysanız, bu şekilde kendi kendini kaldırma sistemi barındırmayabilir, bu durumda Root`u kaldırmak için manuel işlemler yapacağız, ilk önce makale sonunda vereceğimiz linkden ES Dosya Yöneticisi veya X-Plore dosya yöneticisini indirip, cihazınıza yükleyin, ardından programı çalıştırın, System/app yoluna gidin ve içerisine girip, root sağlayıcı aracınızın ismini bulun ve silin, Örn: KingRoot, KingoRoot, SuperSU vb. (bu işlemi yaparken dosya yönetici sizden root izni isteyecektir, izin ver deyin) bu işlemi yaptıktan sonra System/xbin yoluna giderek buradaki su adlı dosyaları ve klasörleride silin, cihazı yeniden başlattıktan sonra kullanabilirsiniz.
Kalıcı Olarak Root`dan Tamamıyla Kurtulmak

 

 
Yukarıda anlattığımız işlemleri yapmanız, teorik olarak ve görünürde, cihazı root programlarından ve root etkisinden kurtarır, yani cihazınızda root olduğu için çalışmayan bir program, bu işlemlerden sonra çalışabilir, ancak cihazınızı garantiye göndermek gibi bir niyetiniz varsa, tüm bu işlemler yeterli değildir, çünkü root atarken cihazın boot anahtarı kırılmaktadır ve yukarıda anlattıklarımızı yapsanız bile, bu kilit kapanmayacaktır, dolayısıyla cihazı garantiye gönderdiğinizde, yetkililer bu anahtara bakarak, cihazınızı garanti kapsamı dışında sayma hakkına sahiptir.

 

Peki ne yapacağız ve bu Root`dan kökten kurtulacağız? Değerli okurlar rootdan kalıcı olarak kurtulmanın tek yolu, stock yani orjinal yazılımı yüklemektir, cihazınıza sıfırdan, stock yazılım kurmanız gerekmektedir, bu konu da size büyük destek sağlayacak projemiz Rom Yükleme Rehberi adlı sitemizdir, burada XiaoMi, Samsung, LG ve Sony markalarına ait olan, tüm cihaz modellerine nasıl stock rom yükleyeceğiniz anlattık, hemen bağlantıya tıklayarak sitemize gidip, arama kutusuna, cihaz modelinizi yazın ve stock rom yükleme anlatımına ulaşın, diğer markalar için rom sitemize makale eklemeye devam edeceğiz.

 

Android Root Nasıl Kaldırılır?
Değerli TCybers okurları bu yazımızda uzun süredir nasıl yapıldığını anlattığımız ve adeta teknik destek verdiğimiz Root`u bu kez nasıl kaldıracağınızı anlattık, bu konuda problem yaşarsanız bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.
İlginize:  Asus Zenfone 5 Android 8.0 Oreo AOSP Rom Yükleme
Y
Mobil cihazlar, yazılımlar, android, iphone, windows konusunda geliştirilen teknolojiler hakkında bilgilendirme ve haber içerikleri üreten, özg...