İlgili Yazılar

Android 10’un Ekran Kaydedici Aracını Etkinleştirmek

Android 10 telefonunuzda dahili bulunan ekran kaydedici özelliğini açmak için yapmanız gerekenler bu rehberde anlatılıyor.

spot_img

Android 10 işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzda üçüncü parti ekran kaydedici uygulamaları kullandıysanız, size güzel bir haberimiz var. Her ne kadar çoğu kullanıcı bilmiyor olsa da Android 10 telefonlarda dahili olarak ekran kaydetme özelliği mevcut aslında. Ancak sebebi bilinmeyen bir şekilde bu özellik gizli tutuluyor. Neyse ki Android 10’da dahili ekran kaydediciyi etkinleştirme ise gayet kolay. 

Bu rehberde Android 10’larda gizli bulunan ekran kaydedici uygulamasını açmanın yolunu öğreneceksiniz. Ancak baştan uyaralım: Bu yöntem yalnızca Android 10 için geçerlidir. Daha düşük Android sürümlerinde çalışmaz.

İlk olarak Android 10 ekran kaydedici özelliğini aktif hale getirmek için Windows 10 işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar bulmanız gerekiyor. Ardından telefonunuzun geliştirici ayarlarını aktif hale getirmeniz de şart. Daha sonra telefonu USB kablosu yardımıyla bilgisayara bağlayın ve aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayın.

  • Bu adresteki Platform-tools isimli ZIP dosyasını indirip masaüstüne çıkarın.
  • Dosyaların dışarı aktarıldığı klasörü açın ve klasör adresinin yazdığı çubuğa “cmd” yazarak komut ekranını açın.

  • Ayarlar > Ek ayarlar bölümünden Geliştirici Seçenekleri’ne girin. USB Hata Ayıklama modunu aktif hale getirin. Eğer geliştirici seçenekleri açık değilse Sistem > Hakkında bölümüne girerek sürüm numarasına 7 kez art arda dokunun.

  • USB Hata Ayıklama modu açıkken telefonu bilgisayara bağlayın. Telefon ekranında yukarıdaki gibi bir onay ekranı gözükecektir. İzin ver’e basın ve devam edin.
  • CMD ekranına şu komutu tırnaklar olmadan yapıştırın: “adb shell settings put global settings_screenrecord_long_press true”

Hepsi bu kadar! Android 10’da ekran kaydediciyi etkinleştirme işlemlerini yerine getirdikten sonra yapmanız gereken tek şey, telefonu kapatmak için kullandığınız güç tuşuna uzun süre basılı tutmak. Açılan menüde artık Kapat – Yeniden Başlat seçeneklerinin yanı sıra Ekran Kaydını Başlat da yer alacaktır.

Şayet Android 10 ekran videosu alma rehberimizi beğendiyseniz, bu adresteki Android telefonları hızlandırma yöntemlerine de mutlaka bir göz atın.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox