İlgili Yazılar

En Basit Haliyle Alan Adı Sorgulama Nedir?

spot_img

Alan adı, internet sitenizin adresinde yer alan ve sayfanızın adını ifade eden kısımdır. Alan adı sorgulama ise kendinize satın almak istediğiniz site ismini bulmak için yaptığınız sorgulama işlemidir. Bu işlem sayesinde almak istediğiniz domain satın alınabilecek durumda mı, başkası tarafından kullanılıyor mu, rahatlıkla görebilirsiniz. Kendinize uygun kişisel ya da kurumsal bir domain sorgulama için internette çeşitli platformları kullanabilirsiniz. Yapacağınız sorgulamada “alan adı sorgula!” komutu ile uygun alan adlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Burada almak istediğiniz adı, arama çubuğuna yazarak örneğin “adimsoyadim”şeklinde arayabilirsiniz. Bu sorgu size almak istediğiniz alan adının uygun olup olmadığını gösterir. Uygun değilse alternatif isim önerileri ile karşılaşırsınız. İsim-soyisim yerine kurumsal alan adı almayı da düşünebilirsiniz.

Kurumsal Alan Adı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kurumsal bir isim almak istiyorsanız, bunu hem marka adı hem de internet sitesi adı olarak kullanabilirsiniz. Böylece arama sorgusunda firmanızın adını arayanlar internet sitenize de kolaylıkla ulaşabilirler. Kurumsal alan adı sorgulama işlemi kolay ulaşılabilir olmanız için önemli adımlardan biridir. Eğer firmanızı yeni kurma aşamasındaysanız ve düşündüğünüz alan adının satın alındığını görüyorsanız isimden hemen vazgeçmek yerine farklı alan adı uzantılarını deneyebilirsiniz. Ancak kurumsallığınızla uyuşmayacağını düşündüğünüz bazı alan adları da olabilir. Mesela “com” uzantısı yerine “co” kullanmak çok yaygın değildir. Ama kullanılabilir. Bunu tercih etmek yerine herkesin daha aşina olduğu com ya da com.tr uzantısı ile yeni bir alan adı almayı düşünebilirsiniz. Bu durumda marka adınızı da yeni alan adınıza uygun olarak değiştirebilirsiniz. İsminizi bulduktan sonra bir de hosting satın alarak internet sitenizi kurdurabilirsiniz.

Alan Adı Kime Ait Sorgula ve Alan Adını Bul!

Eğer almak istediğiniz alan adı daha önce başka biri tarafından alındıysa kim tarafından alındığını öğrenmeniz de mümkündür. Peki, istediğiniz alan adını kimin kullandığını öğrenmek ister misiniz? Bunun için arama sorgusuna “alan adı sahibi sorgulama” yazın ve enter tuşuna basın. Ardından bu sorgulamayı yapabileceğiniz sayfaların listesi karşınıza çıkacaktır. Buradan bir adrese giderek alan adını arama çubuğunda arattığınızda, kullanıcının adı soyadı, mail adresi gibi birçok bilgi karşınıza çıkacaktır.

Alan Adı Süresi Sorgulama Nasıl Yapılır?

alan adı sorgulama1

Alan adının kime ait olduğunu gördüğünüz gibi kullanım için ne kadar süresi kaldığını da görebilirsiniz. Alan adı sahibi sorgulama işlemiyle birlikte adı satın alabilmeniz için kaç gün kaldığını da görebilirsiniz. Ancak bu adı satın almak için beklemek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine firmanız ve internet siteniz için farklı bir isim ya da isim alternatifleri düşünebilirsiniz. Ayrıca yayıncı ile iletişime geçerek alan adını satın almayı talep edebilirsiniz. Siteniz için bir ad satın aldıktan sonra sitenizi barındıracak bir de alana yani hosting hizmetine ihtiyacınız bulunur. Bunun için internet sitenizde yer alacak bütün verileri saklayacak bir bilgisayara ihtiyaç bulunur. Sizin için bu barındırma hizmetini sağlayacak olan bilgisayarın bütün virüslerden arındırılmış olması ve üst düzey bir güvenlik sistemi ile korunması önemlidir.

Alan Adı Kaydınızı Kolayca Oluşturun!

Bulduğunuz alan adını kullanabilmeniz için onun kaydını yapmanız gerekir. Bunun için de adınız soyadınız ve kimlik numaranızla birlikte aldığınız alan adı ücretini ödeyerek en az 1 yıllığına o ada sahip olabilirsiniz. Ayrıca kendi alan adınızı size ya da başkasına ait bir firmaya transfer edebilmeniz de mümkündür. İhtiyaç duyduğunuz domain kaydı ve hosting hizmetleri için Güzel Hosting size profesyonel destek sağlayabilir. Siz de internetteki yerinizi sorunsuzca edinmek ve burada kalıcı olmak için firmanın internet sitesinden hosting hizmeti almak için talep oluşturabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox