İlgili Yazılar

Aggregator Siteler ve Çalışma Mantıkları

spot_img

Aggregator Sitelerin Temel Açılımı Nedir? –Hayal edin sınırların ötesinde bir ofis tasarımı ve hiçbir lojistik faaliyete gerek duyulmuyor. Küçük bir ofis içerisinde hatta SanalPos’a bile ihtiyaç duymadan, bir e-ticaret ağın hayalini kurun ve buna da kısaca “Aggregator Siteler” diyelim ve kısaca çalışma prensibi ise karşılaştırma Türkçe karşılığı olarak “Toplama & Bir araya getirme” manasına gelmektedir karşılığı. İki çeşit Aggregator site modeli bulunmaktadır.

  • Ürün karşılaştıran siteler
  • Hizmet karşılaştıran siteler

Ürün karşılaştırma siteleri çoğunluk olarak yoğun iş potansiyelin çoğunluğunu elde tutmaktadır, kısaca Ürün karşılaştırma siteleri içerik olarak daha fazla mesai harcanması gibi algılanmaktadır. Hizmet karşılaştıran siteler ise genellikle internet, gsm, mevduat, uçak bileti, kredi kartı vb. hizmetleri karşılamaktadır.

Aggregator web sitesi nedir?

Aggregator web sitesi, İnternet’teki diğer kaynaklardan veri toplayan ve bu bilgileri kullanıcıların erişebileceği bir yere koyan bir sitedir. Toplanan veriler bir anahtar kelimeye veya ilgili anahtar (meta) kelimeler grubuna dayanır.

İnsanların içerik birikimini intihal ile karıştırması yaygındır. Ancak ikisi de çok farklı. İntihal (Aşırma) diğer toplulukların içeriğinin izinsiz olarak kullanılmasını içerirken, Aggregator çeşitli çevrimiçi platformlardan içeriğin kullanımını içerirken aynı zamanda ürün sahibine gerekli krediyi verir.

Örnek vermek gerekirse Türkiye`de bu konu da en güzel örnek olarak mygardirop.com‘u gösterebiliriz.

İçerik nasıl toplanır?

Aşağıdaki adımlar, içeriği doğru şekilde toplamanıza yardımcı olacaktır.

Güvenilir kaynakları kullan

Güvenilir olabilecek sitelerin içeriğini topladığınızdan emin olun. Topladığınız bilgileri, seçilen konuların hedef kitlenizle alakalı olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin.

Değer ekleyin

Alıntı yaptığınız bilgileri destekleyen alıntıları ve alıntılanan metni destekleyen diğer kaynaklardan alıntılar ekleyerek zenginleştirin. Örneğin, okuyucularınıza verilen bilgiler hakkında ne hissettiğinizi anlatabilirsiniz. Bu konuda hemfikir misin? Metni yazarken kaçırılan bilgi var mı?

Özetle: Tartışılan önemli noktaların bir özetini yaparak, okuyucuların bilgiyi daha kısa sürede almasını kolaylaştırın.

Aggregator faydaları

Veri / bilgi sahipliği

Daha geniş çaplı erişimleri sayesinde, toplayıcıların tüketici modelleri, satın alma davranışları ve eğilimleri daha iyi anlaşılmaktadır. Kullanıcıları her zaman bilgi kaynaklarına göndermezler. Bu, sahip oldukları tüm bilgilerin onlarla birlikte kaldığı ve toplayıcıya daha fazla fayda sağlamak için kullanılabileceği anlamına gelir.

Genişlik

Birleştirilmiş web siteleri, web ‘deki birçok web sitesinden bilgi toplar. Bu nedenle, daha geniş kataloglar, daha iyi seçenekler ve kitleleri için daha geniş bir bilgi çeşitliliğine sahipler. Bu, çeşitli kategoriler ve türler arasında çeşitlendirmeye yardımcı olabilir ve daha geniş bir erişime izin verebilir.

Geniş Erişim

Bir Aggregator web sitesi, basitlik ve genişlikten yararlanarak daha fazla kullanıcıya ulaşabilir. Web siteleri, bilginin toplandığı sitelerin kullanıcılarını çekebilir.

Düşük maliyetler

Aggregator web siteleri, kaynaklarının sahip olduğu maliyetlere katlanmamaktadır. Örneğin, bir Aggregator web sitesinin, orijinal içerik gerektirmediği için yazarlara ödeme yapması gerekmez. Tek maliyet, genellikle tek seferlik bir sabit maliyet olan teknolojide kullanılan maliyetlerdir. Buna ek olarak, Aggregator, reklamlarının kaynağı olduğu için reklam harcamalarına maruz kalmazlar, marka değerinin yanı sıra sektörün değerini de artırırlar. Aggregator aynı ürünleri, içeriği ve bilgileri taşımaya yarar.

Özelleştirme

Bir Aggregator web sitesi çok büyük olduğunda, içeriğin derinliği ezici olur. Sitenin amaçlanan kapsamın ötesine geçme riski vardır, bu nedenle, alakasız hale gelir. Blogun kullanıcıları okumak istedikleri içeriğe karar vererek genişliği kontrol eder.

Mobilizasyon risklerini azaltır

İşletmelerin ağları, kullanıcı benimseme konusunda bir dizi engel oluşturuyor. Toplayıcılar, ağa bağlı işletmelerin ilişkilerinin çoğunu atlayarak bu engellerin çoğunu hafifletir.

Basitlik

Bir Aggregator web sitesi bilgi ve merkezi girişler için bir konum sağlar. İçeriğin ve süreçlerin bu düzene ve merkezileştirilmesi, internette bilgi aramak için harcanan toplam süreyi ve çabayı azaltarak tüketimi daha kolay hale getirir.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,090AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox