İlgili Yazılar

2019’da 400 Milyon Saat LOL Oynadık

spot_img

Dünya’da 100 milyondan fazla oyun sever tarafından oynanan League of Legends (LOL), ülkemizde 400 milyon saatten fazla oynandı. Riot Games tarafından geliştirilen video oyunu LOL, 2009’dan beri hayatımızda. Ancak, E-Spor’un gelişmesi ve mobil oyun platformuna da geçmesi sayesinde, çok daha popüler hale geldi. Öyle ki, hali hazırda 1 milyar dolardan daha fazla geliri ile Dünya’da en fazla oynanan oyunlardan biri olmanın yanı sıra, en çok kazanan oyunların da başında gelmektedir. Özellikle gençlerin oynadığı bu oyun, her yaştan oyun severin ilgi odağı ancak uzmanlar uyarıyor! “Oyun için harcanan her 10 dakika, beyin hücrelerinin onarımı için 1 saat uyku gerektiriyor!” .

15-25 Yaş Grubundakiler İçin Daha Popüler

LOL’un hedef kitlesinin büyük çoğunluğunu, 15-25 yaş arasındaki oyun severler oluşturuyor. Bu yaş grubunun dışında da, yine her yaştan oynayan kişiler var. Bu oyunu en çok oynayanlar lise-üniversite düzeyindeki gençler gösterilirken, en çok oynayan meslek grubu ise öğrenciler ve öğretmenler olarak gösteriliyor.

15 milyon civarı Türk kullanıcı sayısına ulaşan LOL’ü, Dünya’da en çok oynayan ülkeler arasında Türkiye’de var. İtem ve Çar olarak bilinen oyun içi satışların olması ve E-Spor’un, bu oyunun daha fazla oynanır hale gelmesinde etkili olduğu söyleniyor. Öyle ki, bu oyun içi satışlardan, her yıl 3 milyar TL’ye kadar da paranın harcandığı biliniyor.

Hafta Sonları Daha Çok Oynanıyor

League of Legends oyunu, daha çok hafta sonları oynanıyor. Her 10 saatin 6 saati, sadece Cumartesi ve Pazar günü oynanıyor. Bununla birlikte, 15-25 yaş arasındaki oyun severler, tüm oynayanların %60’ını oluşturuyor.

Hafta sonları, özellikle okul ve işlerin olmaması ve evde vakit geçirilmesinden dolayı, bu oyuna daha fazla vakit ayrılmasını sağlıyor. Bu günlerde, TV ve sinema sektörü ise, çok büyük oranda etkileniyor. Hatta hafta sonları, 19 ila 22:00 saatleri arasında TV izleme saatlerinde çok büyük bir etkilenme görülüyor. Elbette buna sadece LOL sebep oluyor diyemeyiz. Ancak 400 milyon saat, muhakkak bunun için etkili bir sebep olarak gösterilmeyi hak ediyor olmalı!

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
265TakipçilerTakip Et
3,080AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox