İlgili Yazılar

1 aydır kalkamıyor! Gözlem uydusu için yeni karar…

spot_img

GISAT-1 yeryüzü gözlem uydusunun lansmanı tekrar ertelendi. Böylelikle 1 ayda 2 kez ertelenmiş oldu. PTI tarafından paylaşılan habere göre, koronavirüs kilitlenmesinden dolayı lansman şuanda herhangi bir süre belirtmeden, tamamen süresiz bir şekilde durduruldu. Resmi şirket tarafından yapılan açıklamada ise kilitlenme sebebiyle GISAT-1’i başlatmalarının mümkün olmadığı belirtildi.

Açıklamanın devamında, bir uydu fırlatmak gibi mega projenin en az 1000 kişi tarafından gerçekleştirildiğini ve koronavirüs sebebiyle 1000 kişinin bir araya gelmesinin imkansız olduğunu belirten şirket, bu sebepten dolayı süresiz olarak ertelediklerini ifade etti.

Önerilen lansmanın, Mart ayında gerçekleştirilen ilk ertelemeyi takiben bu ay içerisinde yeniden planlandığı ifade edildi. Fakat ISRO resmi sitesinde hiçbir tarih belirtilmedi. Uydunun ilk olarak 5 Mart 2020 tarihinde Sriharikota’da yer alan Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden kaldırılması bekleniyordu fakat teknik problemler öne sürülerek uydu fırlatılamadı. ISRO konuyla ilgili hala resmi bir açıklama yapmazken; kaynakların sunduğu haberlere göre, henüz lansmana yönelik yeni bir tarih belirlemesi yapılmadı.

2 Ton 275 kilogram ağırlığında

GISAT-1 yaklaşık olarak 2 ton 275 kilogram ağırlığı bulunan bir uydu ve ömrü 7 yıl. PTI tarafından alınan bilgilere göre, Hint yarımadasının bulutsuz koşullar altında oldukça sık aralıklarla gerçek zamanlıya yakın bir şekilde gözlemini gerçekleştirecek olan bu uydu, hükumet ve yardım kuruluşlarının doğal afetlerin etkisi altına giren bölgelerini izlemesine ve kayıt altına almasına yardımcı olacak.

Uydu sadece bununla sınırlı kalmayarak, Dünya gözlemi ve veri toplama için 700 mm Ritchey – Chretien teleskopunun yanında aynı zamanda yüksek çözünürlük değerine sahip bir kamerayla; çoklu ve hiper sprektral görüntülere sahip olabilecek. Uydu; tarım, ormancılık, mineraloji, afet uyarısı, bulut özellikleri, kar, buzullar ve oşinografinin spektral imzalarını elde edebilmek amacıyla tasarlandı.

1 ay içerisinde 2 kez fırlatılışı ertelenen söz konusu uydunun tekrardan ne zaman fırlatılacağıyla ilgili henüz net bir bilgi bulunmazken, iddialara göre koronavirüs pandemisi atlatılır atlatılmaz hemen hızlı bir şekilde fırlatış gerçekleşecek.

Bir yorum bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

18,204BeğenenlerBeğen
8,324TakipçilerTakip Et
263TakipçilerTakip Et
3,100AboneAbone Ol

Stay on op - Ge the daily news in your inbox